17.novembrī Viļakas kultūras namā norisinājās iedzīvotāju iniciatīva aktīvai līdzdarbībai un pilsoniskai aktivitātei „No Marienhauzenas dārgumiem līdz pierobežai”. Tās mērķis: aktivizēt vietējās kopienas un apkaimes iedzīvotājus, pievērst uzmanību iedzīvotāju viedokļiem, paust idejas un ieviest tās dzīvē, attīstot sadarbības mehānismus starp dažādām sabiedrības grupām un sektoriem- nevalstiskajām organizācijām, valsts pārvaldes institūcijām, pašvaldībām, izglītības iestādēm, uzņēmējiem.
Pasākuma scenārijs bija balstīts uz Viļakas (Marienhauzena) vēstures. Viļaka ir viena no vissenākajām lielās latgaļu cilts apdzīvotām vietām, viens no Livonijas svarīgākajiem nocietinātajiem robežpunktiem Rīgas arhibīskapijā- Marienhauzenas pils ar apmetni no 1293. gada, viens no četriem stārastijas centriem Latgalē Polijas valdīšanas laikā, lielās Marienhauzenas muižas centrs ar 1829. gadā iegūtajām miesta tiesībām pēc Latgales pievienošanas Krievijai, lielākā Latvijas pagasta centrs pirmskara neatkarīgajā Latvijā, pilsēta – Viļakas apriņķa, pēc tam Abrenes rajona centrs padomju varas laikā no 1945. līdz 1960. gadam, pēc tam un šodien – mazpilsēta ar bagātu vēsturi un nākotnes cerībām.
Profesors Pēteris Zeile, grāmatas „Latgale un tās ļaudis” autors šo Latvijas ziemeļu pērli raksturo šādi: „Viļaka (Marienhauzena)– te viss ir harmonisks, cilvēka mēram un labsajūtai piemērots. Zaļi parki, dārzi, koku rindas un vienlaikus pietiekams pilsētniecisks dzīvīgums un patīkama apbūve”.
Pasākuma laikā notika diskusijas, tika runāts par vietējām aktuālām vajadzībām, iespējamiem risinājumiem, tostarp analizēti esošie resursi un iesaistītās puses. Piedalās vietējās kopienas un apkaimes iedzīvotāji, Balvu novada pašvaldības pārstāji un nevalstiskās organizācijas.
Ar NVO līdzdalību pašvaldības lēmumu pieņemšanas procesos un savu biedrību „Saules stari Viļakai”, tās darbību, mērķiem un uzdevumiem stāsta biedrības pārstāvji Vineta Zeltkalne, Inese Lāce un Normunds Orlovs. Vineta Zeltkalne, kā ir pārliecināta, ka Viļakas pilsētā prioritāri ir bijuši un ir projekti izglītības, veselības un sociālajās sfērās. Ikvienam Viļakas iedzīvotājam ir jādod savs ieguldījums novada centra sakārtošanā un attīstībā. Iniciatīvā ar priekšnesumiem piedalās pašmāju pašdarbības kolektīvi.
No iedzīvotāju diskusijām ar pašvaldības pārstāvjiem noskaidrots, ka dažādu problēmu risināšana pašvaldībās parasti ir attiecīgās jomas speciālistu un amatpersonu rokās, taču iniciatīvu pieredze liecina, ka problēmu risināšanā iedzīvotāji var sniegt nozīmīgu devumu, tādējādi panākot tādus risinājumus, kurus atbalsta vairākums vietējo iedzīvotāju. Tādas aktīvas pieredzes pagastos visos vēl nav, taču iedzīvotāju iesaistīšanai dažādu problēmu risināšanā ir pozitīva dinamika.
Viļaka- pozitīvais pēc iedzīvotāju diskusijām: sakārtota tūrisma infrastruktūra, laba reklāma; skaistā vieta, sakopta baznīcas teritorija, varena katoļu baznīca; teicams Viļakas muzeja darbs, interesanti pasākumi, projekti; pārdomāti un interesanti pasākumi, ko organizē Viļakas kultūras centrs; pašdarbības kolektīvi augstā līmenī; ideāla pastaigām- labas apgaismotas ietves, promenāde, tiltiņš uz salu, tiltiņš pa veco ceļu uz baznīcu, 3 baznīcas skaistā vietā, ir saturīgi un interesanti kultūras nama un muzeja piedāvājumi, skaista estrāde un kvalitatīvi āra trenažieri; promenāde; sakopta pilsēta.
Viļaka- negatīvais pēc iedzīvotāju diskusijām: nesakārtoti ceļi Pils iela no veikala Bastions līdz Kultūras namam; sakārtot stāvlaukumu pie kultūras nama; sakārtot (remontēt) grīdu kultūras namam; bedrains ceļš pa Pils ielu sākot no Bastiona veikala; klaiņojoši suņi un kaķi; nav efektīgs pašvaldības policista darbs; kad to briesmīgo pieminekli skvērā novāks?; Pils ielas sliktā kvalitāte segumam; nenotiek mototrases „Baltais Briedis” sacensības; vajag īres māju labiekārtotu Viļakā; Abrenes ielas ceļa kabatiņas neizbraucamas sniega laikā. Ja tīra trotuāru varētu arī reizē kabatiņu iztīrīt, pie kultūras nama stāvlaukumu vajadzētu arī ātrāk pēc sniega tīrīt, jo amatiermākslas kolektīvu dalībnieki pārsvarā brauc ar transportiem un izbraukt stāvlaukumu ir problēmas; labāku darba organizāciju pilsētas sakārtošanā.
Pašvaldības pārstāvji atzina, ka veids, kādā parasti agrāk tika rīkotas iedzīvotāju apspriedes, nav bijis veiksmīgs, jo tajās piedalījās ļoti neliela iedzīvotāju daļa, Dažādu problēmu apspriešanai pašvaldības pārstāvji kopā ar NVO sektoru nolēma arī turpmāk doties pie iedzīvotājiem, rīkojot tikšanās ārpus telpām.
Pasākumā atnākušie dalījās pieredzē par savu redzējumu, salīdzināja un izteicās par šiem gadiem, kuros pasākumi tika ierobežoti, vai nebija iespēju tos apmeklēt vispār, kā arī izteica savus viedokļus par katru problēmu atsevišķi.
Iedzīvotājiem tika dota iespēja izteikt aktuālās vajadzības, priekšlikumus un projektu vai pasākumu idejas, piedaloties diskusijās / brīvajā mikrofonā / ideju bankā.
Iedzīvotāju izvirzītās iniciatīvas: pirts darbības atjaunošana; vajadzētu ierīkot sporta laukumu pie Viļakas vidusskolas; nodrošināt sportiskas aktivitātes pilsētas mazākajiem iedzīvotājiem; sakārtot un dot iespēju izmantot trenažierus Viļakas vidusskolas sporta zālē visiem pilsētniekiem; labiekārtot skvēru pilsētas centrā; labiekārtot pludmali; noorganizēt kursus/ meistardarbnīcas; pilnveidot apskaņošanas kvalitāti estrādē un pašdarbības kolektīvu mēģinājumu procesā; ezera pludmali sakārtot, daudz trūkumu;
Apspriežoties ar iedzīvotājiem balsojot īstenošanai izvirzīta iniciatīva- organizēt radošās meistardarbnīcas.
Vairāk par projektu: www.ritineitis.lv/aif
Projektu ”Iepazīsti sevi Ziemeļlatgalē!” finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”.